biggmarka@cyberpark.com.tr
+90 312 265 00 40

BİGG MARKA Yeni Döneme Daha Güçlü Başlıyor!

Bilkent CYBERPARK, 5 yıldır başarıyla aralıksız yürütmekte olduğu BİGG Uygulayıcı Kuruluş görevine 2020-2022 döneminde de devam edecek. İş birlikleriyle daha çok girişimciye ulaşmayı hedefleyen program yeni dönemde Konya Teknokent ve Pamukkale Teknokent iş birliği ile gerçekleşecek.  

TÜBİTAK, 1512 Teknoigirişim Sermaye Desteği Programı “Bireysel Genç Girişim” (BİGG); girişimcilerin, teknoloji ve yenilik odaklı iş fikirlerini nitelikli iş planlarına dönüştürerek 200.000 TL sermaye desteği ile şirketleşmelerine olanak sağlamaktadır. Girişimci adayları başvurularını Uygulayıcı Kuruluşlar üzerinden gerçekleştirmekte ve kriterlere uygun olması durumunda iş planı yazmak üzere eğitim ve mentorluk sürecine kabul edilmektedir.

Türkiye’nin başarı oranı en yüksek programlarından olan BİGG MARKA bugüne kadar 62 girişimcinin toplam 11.500.000 TL hibe alarak şirketleşmesine ve hayallerini gerçekleştirmesine destek olmuştur.

BİGG MARKA programı kapsamında, girişimci adaylarının iş fikirlerini nitelikli birer iş planına dönüştürme aşamasında girişimcilik eğitimleri, birebir mentorluklar ve prototipleme desteği sağlanmaktadır. Birebir mentorluklar kapsamında yer alan iş geliştirme mentorlukları ile iş planlarını oluşturan girişimciler, aynı zamanda sektör lideri firmalardan sağlanan dikey mentorluklar ile projelerini sahada güçlendirme fırsatı elde ediyor. Her dönem yeni iş birlikleri ile zenginleştirilen programda yeni dönemde Akbank, Başkent Enerji, Bayer, BilgeAdam, Ericsson, Karel, Netcad, STM, Oracle, THY ve Limak Teknoloji gibi büyük firmalar girişimci adaylarına birebir dikey mentorluklar ile destek olacak. Girişimci adayları dikey menorluklar ile hem teknoloji doğrulama hem de müşteri görüşmesi seanslarını gerçekleştirerek proje içeriklerini genişletebilmektedir. Ayrıca girişimci adaylarının ürün geliştirme süreçlerine ivme kazandırmak amacıyla Bilkent CYBERPARK firmalarından Nanodev  iş birliğinde ön prototipleme ve tasarım desteği sağlanacaktır.

Girişimcilerin her aşamada kendilerini geliştirmelerine destek olan ve şirketleşmeleri durumunda ticarileşebilir bir modele sahip olmalarını hedefleyen BİGG MAKRA programının yeni döneminde Türkiye’nin önde gelen VC’lerinden DCP, Vestel Ventures, Inventram, Startupfon ve Collective Spark ile iş birliği gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda girişimci adayları yatırımcılar ile bir araya gelecek ve erken aşamada yatırım görüşmesi süreçlerinde deneyim kazanabilecektir. Ayrıca Bilkent Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi’nin (TTO) de desteği ile yürütülen bu programda Bilkent TTO tarafından akademisyen girişimcilere özel birebir mentorluklar da üniversite sanayi iş birliğini güçlendirmek hedefiyle devam edecektir.

BİGG MARKA’nın desteği girişimcilerin şirketleşme sürecinden sonra da devam etmektedir. İlk olarak BİGG MARKA programını başarıyla tamamlayıp hibe almaya hak kazanan tüm girişimcilere Bilkent CYBERPARK’ta yer alan ortak çalışma alanı Atölye’de ücretsiz yer alma imkanı sağlanmaktadır. Ayrıca şirketleşen girişimcilerin ticarileşme süreçlerine ivme kazandırmak amacıyla CYBERPARK tarafından yatırımcı görüşmeleri ve potansiyel müşteri görüşmeleri düzenlenmekte, çeşitli katma değerli hizmet sunulan programlar ile firmalara destek olmaya devam edilmektedir.

BİGG MARKA, teknoloji tabanlı ve yenilikçi iş fikri olan tüm girişimci adaylarını hayallerini gerçekleştirmek üzere bekliyor! www.biggmarka.cyberpark.com.tr üzerinden detaylı bilgiye ulaşabilir ve başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.