biggmarka@cyberpark.com.tr
+90 312 265 00 40

Sıkça Sorulan Sorular

– Üniversitelerin örgün öğrenim veren herhangi bir lisans programından mezun veya 2. Aşama başvuru tarihinden önce mezun olabilecek,

– Üniversitelerin herhangi bir yüksek lisans veya doktora programına kayıtlı öğrenci veya mezun kişiler aşağıda belirtilen şartları taşımaları halinde başvurabilecektir;

* Örgün öğrenim veren üniversitelerin herhangi bir lisans programından bir yıl içinde mezun olabilecek durumdaki öğrenci, yüksek lisans veya doktora öğrencisi ya da lisans, yüksek lisans veya doktora derecelerinden birini ön başvuru tarihinden en çok on yıl önce almış kişiler,

* Daha önce Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teknogirişim Sermayesi Desteği ya da TÜBİTAK 1512 Programı 2. Aşaması kapsamında sermaye desteği almamış olmak,

* Başvuru tarihi itibariyle herhangi bir işletmenin ortaklık yapısında yer almamak.

Hayır başvuramaz.

Hayır, herhangi bir kısıtlama yoktur, herhangi bir lisans üstü program öğrencisi ya da mezununun başvuru (diğer şartarı yerine getirmek koşuluyla) kabul edilmektedir.

Hayır, başvuramaz. Başvuru yapılan tarihte herhangi bir şirketin ortaklık yapısında olan kişiler programa başvuramaz. Başvuru öncesi şirket ortaklık yapısından ayrılması durumunda başvuru yapılabilir.

Evet, başvuru tarihi itibariyle kişinin ortaklığının olmaması yeterlidir.

Evet, aynı proje ile iki aşama devam ediyor. İlk aşama iş fikri başvurusu ve değerlendirmesi, ikinci aşama iş planının başvurusu ve değerlendirilmesi şeklindedir. Başvuru sahibi de her iki aşamada aynı kişi olmalıdır.

 

 

Hayır, yapılamaz. Aynı çağrı döneminde tek bir iş fikri ile başvuru yapılabilir.

Başvuru aşamasında birden çok uygulayıcı kuruluşa başvuru yapılabilir evet ama ön başvurular açıklandıktan sonra kişi bir tanesini seçip o uygulayıcı kuruluş ile devam etmelidir.

Başvurular, dönemlik olarak belirtilen tarihlerde biggmarka.cyberpark.com.tr adresi üzerinden girişimci tarafından yapılır.

Cyberpark BiGG MARKA eğitimlerinden bir kısmı toplu verilecektir, diğer bir kısım ise birebir mentörlük kampı olarak devam edecektir. Genel eğitimler ve birebir mentörlük süreçleri toplam 3 hafta kadar sürmektedir.

Hayır, yok. Programa her alandan teknoloji odaklı yenilikçi iş fikirleri sunulabilir. Fikrinizin test etmek için bigg.tubitak.gov.tr‘de bulunan küçük “İş Fikri Testi”ni kendinize uygulayabilirsiniz.

Cyberpark BİGG MARKA programına kabul edildikten sonra eğitime yüzde yüz devam zorunlu değildir. Ancak, eğitimler girişimcilerin nitelikli iş planı hazırlamaları için önemlidir. 2. Aşama için iş planlarınızın değerlendirileceği değerlendirme komisyonundaki puanınızı eğitimler sırasında mentörlerinizin verdiği puanlar da etkileyecektir. Eğitime devamsızlık gösterenler kamp sonu değerlendirmede diğer ekiplere oranla dezavantajlı bir durumda olacaklardır. Sunulan programın en önemli yanlarından birisi ise bazı eğitimlerin ve birebir mentörlüklerin online olarak takip edilebilecek olmasıdır. Aynı zamanda eğitim ve mentörlükler haftasonları ya da hafta içi akşam olacak şekilde düzenlenmiştir.

Hayır, alınamaz. T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan teknogirişim sermaye desteği almış kişiler iş fikri başvurusunda bulunamaz.

Hayır, girişimci adaylarına, başarısı kanıtlanmış eğitimler keyifli ve konforlu çalışma ortamlarıyla tamamı ücretsiz olarak verilecektir.

Tüm eğitim ve mentörük hizmetleri Bilkent Cyberpark B Blokta gerçekleşecektir. Aynı zamanda eğitimler ve mentörlükler için online eğitim seçeneği sunulacaktır.

Hayır, uygulanmaz. 2. Aşamada destek alacak girişimci için, Ticaret Odaları ve Ticaret Sicil Müdürlüğü nezdinde, şirket kuruluş giderlerinde uygulanan bir muafiyet yoktur. Bir takım kuruluş giderleri 1512 Programı 2. Aşama kapsamında destek kapsamında olacaktır.