biggmarka@cyberpark.com.tr
+90 312 265 00 40

BİGG MARKA 2023-2025 Dönemine Yeni İş Birlikleriyle Daha Güçlü Başlıyor!

Bilkent CYBERPARK, 2015 yılından beri aralıksız yürütmekte olduğu BİGG Uygulayıcı Kuruluş görevine 2023-2025 döneminde de devam edecek! İş birlikleriyle daha çok girişimciye ulaşmayı hedefleyen program, yeni dönemde MEF Üniversitesi ve BilgeAdam firması partnerliği ile gerçekleşecek.  

TÜBİTAK 1812 Yatırım Tabanlı Girişimcilik Destek Programı (BİGG), girişimcilerin teknoloji ve yenilik odaklı iş fikirlerini nitelikli iş planlarına dönüştürerek 900.000 TL yatırım desteği ile şirketleşmelerine olanak sağlamaktadır. Girişimci adayları başvurularını Uygulayıcı Kuruluşlar üzerinden gerçekleştirmekte ve kriterlere uygun olması durumunda BİGG MARKA programı kapsamında iş planı yazmak üzere eğitim ve mentorluk sürecine kabul edilmektedir.

BİGG MARKA programı kapsamında, girişimci adaylarının iş fikirlerini nitelikli birer iş planına dönüştürme aşamasında girişimcilik eğitimleri, birebir mentorluklar ve prototipleme desteği sağlanmaktadır. Birebir mentorluklar kapsamında yer alan iş geliştirme mentorlukları ile iş planlarını oluşturan girişimciler, aynı zamanda sektör lideri firmalardan sağlanan dikey mentorluklar ile projelerini sahada güçlendirme fırsatı elde etmektedir. Her dönem yeni iş birlikleri ile zenginleştirilen programda yeni dönemde Akbank Lab, Bayer, BilgeAdam, Karel, Limak, Netcad, Roketsan, TAI, Tarlaio, THY, Türk Traktör gibi sektörde tanınan firmalar, girişimci adaylarına birebir dikey mentorluklar ile destek olacak. Girişimci adayları dikey menorluklar ile hem teknoloji doğrulama hem de müşteri görüşmesi seanslarını gerçekleştirerek proje içeriklerini genişletebilmektedir. Ayrıca girişimci adaylarının ürün geliştirme süreçlerine ivme kazandırmak amacıyla Bilkent CYBERPARK firmalarından Infinia ve Nanodev  iş birliğinde ön prototipleme ve tasarım desteği sağlanacaktır.

Girişimcilerin her aşamada kendilerini geliştirmelerine destek olan ve şirketleşmeleri durumunda ticarileşebilir bir modele sahip olmalarını hedefleyen BİGG MARKA programının yeni döneminde Türkiye’nin önde gelen yatırımcılarından DCP, Vestel Ventures, Inventram, Startupfon ve Collective Spark ile iş birliğine devam etmektedir. Bu kapsamda girişimci adayları yatırımcılar ile bir araya gelecek ve erken aşamada yatırım görüşmesi süreçlerinde deneyim kazanabilecektir. Ayrıca Bilkent Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi’nin (TTO) de desteği ile yürütülen bu programda Bilkent TTO tarafından akademisyen girişimcilere özel birebir mentorluklar da üniversite sanayi iş birliğini güçlendirmek hedefiyle devam edecektir.

BİGG MARKA’nın desteği girişimcilerin şirketleşme sürecinden sonra da devam etmektedir. İlk olarak BİGG MARKA programını başarıyla tamamlayıp hibe almaya hak kazanan tüm girişimcilere Bilkent CYBERPARK’ta yer alan ortak çalışma alanı Atölye’de ya da Bilkent CYBERPARK’ın Kuluçka Merkezi Ankara Teknoloji Köprüsü’nde ücretsiz yer alma imkanı sağlanmaktadır. Ayrıca şirketleşen girişimcilerin ticarileşme süreçlerine ivme kazandırmak amacıyla CYBERPARK tarafından yatırımcı görüşmeleri ve potansiyel müşteri görüşmeleri düzenlenmekte, çeşitli yarışmalar ile yatırımcı ve ekosistem önünde projelerini anlatma fırsatı verilmekte, başarılı olması durumunda yurtdışında ülkemizi ve şirketini temsil ederek, iş birliği ağını genişletme hakkı elde edebileceği çeşitli katma değerli hizmet sunulan programlar ile firmalara destek olmaya devam edilmektedir.

BİGG MARKA, teknoloji tabanlı ve yenilikçi iş fikri olan tüm girişimci adaylarını hayallerini gerçekleştirmek üzere bekliyor!  Bugüne kadar 89 girişimcinin toplam 16.650.000 TL hibe alarak şirketleşmesine ve hayallerini gerçekleştirmesine destek olan BİGG MARKA'ya başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.