biggmarka@cyberpark.com.tr
+90 312 265 00 40

BİGG MARKA 2021-2 Yeşil Büyüme Çağrı Dönemi Nihai Jüri Sunumları Gerçekleştirildi!

TÜBİTAK tarafından genç girişimcilerin fikirlerinin desteklendiği 1512 BİGG Girişimcilik Destekleme Programı ile 2021-2 dönemi, ilk tematik çağrı olarak “Yeşil Büyüme” adıyla başvuruları kabul etti. Çağrı, yeşil ekonomileri destekleyen, ülkeler tarafında belirlenen hedefler ve politikalar ile uyumlu olan Ar-Ge ve yenilik alanında yapılan projeleri kapsamaktadır.

“Yeşil Büyüme” alanında iş fikri olan BİGG MARKA girişimcileri, iki ay boyunca online platformda yoğun temel girişimcilik eğitimlerine, birebir mentorluk seanslarına ve sektör lideri firmalar ile bir araya gelerek dikey mentorluk görüşmelerine katılarak teknoloji tabanlı iş fikirlerini nitelikli iş planlarına dönüştürmüştür.

BİGG 2021-2 Yeşil Büyüme Çağrı Dönemi’nde yeşil ekonominin ve sürdürülebilirliğin öne çıkmasıyla pek çok girişimci, nitelikli iş fikrini girişimcilik ekosistemine tanıtmayı başardı. Girişimcilere sunulan online eğitimler ve birebir gerçekleşen mentorluk seanslarına ek, girişimci adaylarının iş fikirlerine uyumlu olacak şekilde kurgulanmış dikey mentorluk görüşmeleri sayesinde de girişimciler, çevreye uyumlu teknolojilerini doğrulama ve müşteri görüşmeleri yapma fırsatını elde ettiler.

İki aylık maraton sonunda, 7 Aralık 2021 tarihinde TÜBİTAK 2. Aşamaya geçmeye hak kazanan girişimcilerin belirlendiği Nihai Değerlendirme Komisyonu çevrim içi olarak gerçekleştirilmiştir. BİGG MARKA girişimcileri tarafından iş planı sunumlarının yapıldığı değerlendirmede, başarılı girişimcilerinin belirlenmesine katkı sağlayan jüri üyeleri, girişimcilerin sunumlarını dinledikten sonra eleme sürecine geçtiler. Aralarında akademisyen, yatırımcı, teknoloji transfer yetkilisi ve sektörde faaliyet gösteren firma kurucuları gibi birçok alandan kişinin yer aldığı Nihai Değerlendirme Komisyonu, TÜBİTAK kriterlerine uygun, sürdürülebilir, yenilikçi yönü yüksek ve ticarileşebilir girişimcileri belirledi. Girişimcilerin sunumları ve değerlendirmelerin ardından, 7 girişimci TÜBİTAK 2. Aşama’sına geçmeye hak kazandı.

BİGG MARKA programının ilerleyen sürecinde girişimciler, iş planlarını doğru bütçeleme ve finansal planlama alanında eğitim ve mentorluklarla desteklenecek ve iş planlarını nihai hale getirmeye devam edeceklerdir. TÜBİTAK 2. Aşama’ya geçmeye hak kazanan tüm girişimcilerimizi kutlar, göstermiş oldukları başarıdan dolayı tebrik ederiz.