biggmarka@cyberpark.com.tr
+90 312 265 00 40

Sıkça Sorulan Sorular

Programa ön başvuru tarihi itibariyle üniversitelerin;

- Herhangi bir ön lisans, lisans, yüksek lisans veya doktora programına kayıtlı öğrenci,

- Herhangi bir ön lisans, lisans, yüksek lisans veya doktora programından mezun kişi,

aşağıda belirtilen şartları taşıması halinde Programa başvurabilecektir;

- Daha önce Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teknogirişim Sermayesi Desteği ya da TÜBİTAK 1512 Programı 2. Aşaması kapsamında destek almamış olmak,

- Ön başvuru tarihi itibariyle herhangi bir işletmenin ortaklık yapısında yer almamak.

 

Evet başvurabilir.

Hayır, herhangi bir kısıtlama yoktur, herhangi bir lisans/ön lisans/lisans üstü program öğrencisi ya da mezununun başvuru (diğer şartarı yerine getirmek koşuluyla) kabul edilmektedir. 

Hayır, başvuramaz. Başvuru yapılan tarihte herhangi bir şirketin ortaklık yapısında olan kişiler programa başvuramaz. Başvuru öncesi şirket ortaklık yapısından ayrılması durumunda başvuru yapılabilir.

Evet, başvuru tarihi itibariyle kişinin ortaklığının olmaması yeterlidir.

Başvuru sahibi de her iki aşamada aynı kişi olmalıdır. Çağrı için belirlenen ön başvuru tarihinin sonuna kadar başvuru kişisinde değişiklik yapılabilir. Belirtilen ön başvuru tarihinden sonra başvuru sahibinde herhangi bir değişiklik yapılamamaktadır.

 

 

Hayır, yapılamaz. Aynı çağrı döneminde tek bir iş fikri ile başvuru yapılabilir.

Başvuru aşamasında birden çok uygulayıcı kuruluşa başvuru yapılabilir evet ama ön başvurular açıklandıktan sonra kişi bir tanesini seçip o uygulayıcı kuruluş ile devam etmelidir.

Başvurular, dönemlik olarak belirtilen tarihlerde biggmarka.cyberpark.com.tr adresi üzerinden girişimci tarafından yapılır.

BİGG MARKA eğitimleri toplu olarak verilmektedr. Birebir mentorluklar ve toplu genel eğitimler, TÜBİTAK tarafından yayınlanan takvim doğrultusunda değişiklik göstermekle birlikte, her dönem için yaklaşık 2 ay sürmektedir.

Programa TÜBİTAK çağrı metni kritlerlerinde bulunan alanlardan teknoloji odaklı yenilikçi iş fikirleri sunulabilir. Fikrinizin test etmek için bigg.tubitak.gov.tr‘de bulunan küçük “İş Fikri Testi”ni kendinize uygulayabilirsiniz.

Cyberpark BİGG MARKA programına kabul edildikten sonra eğitime yüzde yüz devam zorunlu değildir. Ancak, eğitimler girişimcilerin nitelikli iş planı hazırlamaları için önemlidir. 2. Aşama için iş planlarınızın değerlendirileceği değerlendirme komisyonundaki puanınızı eğitimler sırasında mentörlerinizin verdiği puanlar da etkileyecektir. Eğitime devamsızlık gösterenler kamp sonu değerlendirmede diğer ekiplere oranla dezavantajlı bir durumda olacaklardır. Sunulan programın en önemli yanlarından birisi ise bazı eğitimlerin ve birebir mentörlüklerin online olarak takip edilebilecek olmasıdır. Aynı zamanda eğitim ve mentörlükler haftasonları ya da hafta içi akşam olacak şekilde düzenlenmiştir.

Hayır, alınamaz. T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan teknogirişim sermaye desteği almış kişiler iş fikri başvurusunda bulunamaz.

Hayır, girişimci adaylarına, başarısı kanıtlanmış eğitimler keyifli ve konforlu çalışma ortamlarıyla tamamı ücretsiz olarak verilecektir.

Tüm eğitim ve mentörük hizmetleri COVİD-19 pandemisi nedeniyle online olarak gerçekleşmektedir. 

Hayır, uygulanmaz. 2. Aşamada destek alacak girişimci için, Ticaret Odaları ve Ticaret Sicil Müdürlüğü nezdinde, şirket kuruluş giderlerinde uygulanan bir muafiyet yoktur. Bir takım kuruluş giderleri 1512 Programı 2. Aşama kapsamında destek kapsamında olacaktır.