biggmarka@cyberpark.com.tr
+90 312 265 00 40

BİGG MARKA 2020-1 Dönemi’nde Nihai Değerlendirme Heyecanı Yaşandı!

TÜBİTAK 1512 BİGG desteğiyle, Bilkent CYBERPARK, Pamukkale Teknokent ve Konya Teknokent iş birliğinde başarıyla yürütülen BİGG MARKA programı girişimcileri, 2 ay yoğun olarak süren program sonucunda, iş fikirlerini nitelikli birer iş planına dönüştürdüler ve ardından jüri karşısına çıkarak Nihai Değerlendirme Komisyonu’na sunumlarını yaptılar. Nihai Değerlendirme Komisyonu sonrasında ise TÜBİTAK 2. Aşama’ya geçmeye hak kazanan girişimciler belirlendi.

BİGG MARKA 2020-1 Çağrı Dönemi’nde yaklaşık 150 başvuru arasından seçilen 72 girişimci, program içinde yer alan eğitim ve mentorluklarla, teknoloji tabanlı iş fikirlerini nitelikli birer iş planına dönüştürdü. Girişimcilere sağanan zengin içerikli online eğitimler ve birebir olarak gerçekleşen iş fikri, iş planı ve sunum mentorluklarına ek olarak, iş fikirleri özelinde sektör lideri firmalarla eşleştirilerek gerçekleştirilen dikey mentorluk görüşmeleri sayesinde de, müşteri ve teknoloji doğrulama yapma fırsatı elde ettiler. Donanım alanında iş fikri olan girişimcilere, ürün geliştirme kapsamında ön prototipleme ve teknik mentorluk desteği sağlanmıştır. 

Eğitim ve mentorlukların tamamlanmasıyla, 19 Ocak ve 20 Ocak 2021 tarihlerinde iki seans olarak online platform üzerinden düzenlenen Nihai Değerlendirme’de girişimciler, jüri üyelerine iş planlarının detaylarını içeren sunumlarını gerçekleştirdiler. Akademisyenler, sektör uzmanları ve yatırımcılardan oluşan jüri üyeleri, girişimcilerin sunumlarını dinleyerek değerlendirmelerini yaptılar. İki gün boyunca devam eden değerlendirme sürecinin sonunda, 16 girişimci TÜBİTAK 2. Aşama’sına geçmeye hak kazandı.

Girişimciler, BİGG MARKA programının ilerleyen sürecinde eğitim ve mentorluklarla iş planlarını daha da güçlendirmeye devam edeceklerdir. TÜBİTAK 2. Aşama’ya geçmeye hak kazanan tüm girişimcilerimizi kutlar, göstermiş oldukları başarıdan dolayı tebrik ederiz.