Sıkça Sorulan Sorular

1. Kimler başvurabilir?

– Üniversitelerin örgün öğrenim veren herhangi bir lisans programından mezun veya 2. Aşama başvuru tarihinden önce mezun olabilecek,

– Üniversitelerin herhangi bir yüksek lisans veya doktora programına kayıtlı öğrenci veya mezun kişiler aşağıda belirtilen şartları taşımaları halinde başvurabilecektir;

* Örgün öğrenim veren üniversitelerin herhangi bir lisans programından bir yıl içinde mezun olabilecek durumdaki öğrenci, yüksek lisans veya doktora öğrencisi ya da lisans, yüksek lisans veya doktora derecelerinden birini ön başvuru tarihinden en çok on yıl önce almış kişiler,

* Daha önce Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teknogirişim Sermayesi Desteği ya da TÜBİTAK 1512 Programı 2. Aşaması kapsamında sermaye desteği almamış olmak,

* Başvuru tarihi itibariyle herhangi bir işletmenin ortaklık yapısında yer almamak.

2. Açıköğretim fakültesi mezunları başvurabilir mi?

Hayır başvuramaz.

3. Yüksek lisans / doktora mezuniyeti ya da öğrenciliği için herhangi bir kısıtlama var mı? (Tezli, tezsiz, ikinci öğretim, vb…)

Hayır, herhangi bir kısıtlama yoktur, herhangi bir lisans üstü program öğrencisi ya da mezununun başvuru (diğer şartarı yerine getirmek koşuluyla) kabul edilmektedir.

4. Şirket ortağı olan kişiler programa başvurabilir mi?

Hayır, başvuramaz. Başvuru yapılan tarihte herhangi bir şirketin ortaklık yapısında olan kişiler programa başvuramaz. Başvuru öncesi şirket ortaklık yapısından ayrılması durumunda başvuru yapılabilir.

5. Daha önce bir şirkette ortak olan ama şu anda olmayan kişiler başvurabilir mi?

Evet, başvuru tarihi itibariyle kişinin ortaklığının olmaması yeterlidir.

6. Proje aynı olsa bile 1. Aşama ve 2. Aşama başvuru sahipleri aynı olmak zorunda mı? Yoksa ekip içerisinden (şirket ortağı olmayan) bir başka kişinin adına 2. Aşamaya başvuru yapılabilir mi?

Evet, aynı proje ile iki aşama devam ediyor. İlk aşama iş fikri başvurusu ve değerlendirmesi, ikinci aşama iş planının başvurusu ve değerlendirilmesi şeklindedir. Başvuru sahibi de her iki aşamada aynı kişi olmalıdır.

7. Aynı çağrı döneminde birden fazla iş fikri ile başvuru yapılabilir mi?

Hayır, yapılamaz. Aynı çağrı döneminde tek bir iş fikri ile başvuru yapılabilir.

8. Aynı çağrı döneminde aynı iş fikri ile birden çok uygulayıcı kuruluşa başvuru yapılabilir mi?

Başvuru aşamasında birden çok uygulayıcı kuruluşa başvuru yapılabilir evet ama ön başvurular açıklandıktan sonra kişi bir tanesini seçip o uygulayıcı kuruluş ile devam etmelidir.

9. İş fikri başvuruları ne zaman ve nasıl yapılır?

Başvurular, dönemlik olarak belirtilen tarihlerde biggmarka.cyberpark.com.tr adresi üzerinden girişimci tarafından yapılır.

10. Eğitimler toplu olarak mı verilecek? Ne kadar sürecek?

Cyberpark BiGG MARKA eğitimlerinden bir kısmı toplu verilecektir, diğer bir kısım ise birebir mentörlük kampı olarak devam edecektir. Genel eğitimler ve birebir mentörlük süreçleri toplam 3 hafta kadar sürmektedir.

11. İş fikri konularında sınırlama var mı?

Hayır, yok. Programa her alandan teknoloji odaklı yenilikçi iş fikirleri sunulabilir. Fikrinizin test etmek için bigg.tubitak.gov.tr‘de bulunan küçük “İş Fikri Testi”ni kendinize uygulayabilirsiniz.

12. Cyberpark BiGG MARKA eğitimlerine devam zorunluluğu var mı?

Cyberpark BİGG MARKA programına kabul edildikten sonra eğitime yüzde yüz devam zorunlu değildir. Ancak, eğitimler girişimcilerin nitelikli iş planı hazırlamaları için önemlidir. 2. Aşama için iş planlarınızın değerlendirileceği değerlendirme komisyonundaki puanınızı eğitimler sırasında mentörlerinizin verdiği puanlar da etkileyecektir. Eğitime devamsızlık gösterenler kamp sonu değerlendirmede diğer ekiplere oranla dezavantajlı bir durumda olacaklardır. Sunulan programın en önemli yanlarından birisi ise bazı eğitimlerin ve birebir mentörlüklerin online olarak takip edilebilecek olmasıdır. Aynı zamanda eğitim ve mentörlükler haftasonları ya da hafta içi akşam olacak şekilde düzenlenmiştir.

13. Hem T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı hem de TÜBİTAK’tan, aynı ya da farklı iş fikri ile sermaye desteği alınabilir mi?

Hayır, alınamaz. T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan teknogirişim sermaye desteği almış kişiler iş fikri başvurusunda bulunamaz.

14. Cyberpark BiGG MARKA’da verilecek girişimcilik eğitiminde, girişimci herhangi bir ücret öder mi?

Hayır, girişimci adaylarına, başarısı kanıtlanmış eğitimler keyifli ve konforlu çalışma ortamlarıyla tamamı ücretsiz olarak verilecektir.

15. Eğitimler nerede olacak?

Tüm eğitim ve mentörük hizmetleri Bilkent Cyberpark B Blokta gerçekleşecektir. Aynı zamanda eğitimler ve mentörlükler için online eğitim seçeneği sunulacaktır.

16. Şirket kuruluş giderlerinde herhangi bir indirim / muafiyet uygulanır mı?

Hayır, uygulanmaz. 2. Aşamada destek alacak girişimci için, Ticaret Odaları ve Ticaret Sicil Müdürlüğü nezdinde, şirket kuruluş giderlerinde uygulanan bir muafiyet yoktur. Bir takım kuruluş giderleri 1512 Programı 2. Aşama kapsamında destek kapsamında olacaktır.