BiGG Hakkında

TÜBİTAK, 1512 Teknogirişim Sermaye Desteği Programı kapsamında 200.000 TL sermaye desteği ile şirketleşebilirsiniz. Program başvuruları için Uygulayıcı Kuruluşlardan girişimcilerin iş fikri başvurularını toplaması ve değerlendirmesi, başarılı bir girişime dönüşme potansiyeli olan iş fikirleri için iş planı hazırlama desteği vermesi ile gerçekleşecektir.

Bilkent CYBERPARK 1601 Yenilik ve Girişimcilik Alanlarında Kapasite Artırılmasına Yönelik Destek Programı kapsamında açılan çağrıya başvurmuş ve 1512 Teknogirişim Sermaye Desteği Programının 1. aşama faaliyetlerini yürütecek Uygulayıcı Kuruluşlar arasında yer almayı başarmıştır.

Bilkent Cyberpark girişimci adaylarının iş fikri başvurularını toplayıp kendi değerlendirme mekanizmalarında eleyerek uygun bulduğu iş fikirlerini ön kuluçkaya alarak iş fikri doğrulama
Bugüne kadar bir çok girişimci adayının hayallerini gerçekleştirmesine destek olan Bilkent CYBERPARK, bu sene de kriterlere uygun ve teknoloji tabanlı iş fikri olan tüm girişimci adaylarını bekliyor!

Neden Bilkent Cyberpark?

Deneyim

Bilkent CYBERPARK, öncü Ar- Ge çalışmalarının yapıldığı, bilimsel ve teknolojik kalkınmaya katkıda bulunan Türkiye’nin en büyük teknoparklarından biri olarak 15 yılı aşkın süredir hizmet veren Kuluçka Merkezi ile Türkiye’ye rol modeldir.

Eğitim

BİGG MARKA; girişimcilere tamamı ücretsiz, başarısı onaylanmış, tecrübeye dayalı, kişiselleştirilmiş, farklı networklere erişim olanağı sağlayacak, yüksek katma değerli, kapsamlı bir eğitim ve deneyim kazandırmayı hedeflemektedir.

İşbirliği

Birebir mentörlük kampının yanı sıra proje kapsamında ihtiyaç duyulan alanlarda hizmetlerine başvurmak üzere sektöründe lider firmalardan girişimcilere dikey mentörlük hizmeti sunulması üzerine 15’e yakın firma ile iş birliği sağlanmıştır.

Kaynak

Bilkent CYBERPARK bu program kapsamında 15 yıllık bilgi birikiminin yanı sıra, tamamen bu proje için rezerve edeceği yaklaşık 1.000 m2 çalışma alanı ile fiziki altyapı olarak da güçlü bir kaynak sunmayı hedeflemektedir.

16

Yıllık Tecrübe

234

Aktif Firma

600

BiGG Başvurusu

7200

Saat BiGG Eğitimi ve Mentorluğu

BiGG MARKA Hakkında


2015-2018 dönemleri arasında TÜBİTAK BİGG (1512-Teknogirişim Sermaye Desteği) Uygulayıcı Kuruluşu olan Bilkent CYBERPARK göstermiş olduğu üstün başarı ile 2018-2020 dönemleri arasında da uygulayıcı kuruluş olmaya hak kazandı. Bilkent CYBERPARK bu görevi kapsamında bugüne kadar 4 farklı çağrıda 200 girişimci adayının iş fikrini nitelikli iş planına çevirmelerine destek oldu. 3 çağrı sonucunda 27 girişimcinin 4 Milyon TL’nin üzerinde hibe alarak şirketleşmesine destek olan Bilkent CYBERPARK’ın 4. çağrıdaki girişimcilerinin iş planları TÜBİTAK tarafından değerlendirilmekte olup sonuçları henüz açıklanmamıştır. Girişimci özelinde sunduğu birebir mentörlüklerle öne çıkan BİGG MARKA programı kapsamında Bilkent CYBERPARK 2018-2. çağrı için hazırlıklara başladı ve Haziran sonu itibariyle iş fikri başvurularını toplamaya başladı. Bilkent CYBERPARK, daha önce olduğu gibi önümüzdeki dönem boyunca da seçilen girişimci adaylarının iş fikirlerinin başarılı bir girişime dönüşmesi için, girişimcileri CYBERPARK’ta misafir ederek, her bir girişimciye ihtiyacı özelinde bireysel danışmanlık ve koçluk hizmetini sağlayacaktır. BİGG MARKA’nın yeni döneminde iş geliştirme mentorluğunun yanında dikey mentorlukler zenginleştirilerek alanında lider bir çok kurum ile iş birliği yapıldı. Böylelikle girişimci adayları iş planlarını hazırlarken hem teknik hem de müşteri doğrulama konusunda daha derin bilgiler elde ederek daha nitelikli iş planları oluşturabilecekler.

EnerjiSA, Ericsson, Karel, NetCad, Oracle, STM, Türk Hava Yolları gibi sektöründe öncü firmalar ile birebir görüşme fırsatı elde eden girişimciler kendilerini ve projelerini onlara tanıtarak potansiyel iş birlikleri de yakalayabilecekler. Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) ile yapılan iş birliği kapsamında sağlık ve iyi yaşam iş fikri olan girişimcilere TTGV tarafından dikey mentorluk ve eğitimler sağlanacaktır.

Girişimcilerin yaşadığı problemleri yakından bilen Bilkent CYBERPARK’ın yeni BİGG MARKA’da girişimci adaylarına sunduğu bir başka destek ise tasarım ve prototipleme üzerinedir. Geliştirdikleri ürünlerin ön prototiplerini üretme ve üzerinde tasarımsal ve donanımsal güncelleştirmeler yapma fırsatı yakalacak girişimciler, doğrulama için Venn Endüstriyel Tasarım Danışmanlığı, Polat Savunma, Nanodev ve ArtıBoyut 3D Baskı Hizmetleri gibi güçlü firmalar ile birlikte çalışabilecek.BİGG MARKA programı için başvurular 31 Temmuz 2018 tarihine kadar devam edecek olup, ilgilenen girişimci adayları biggmarka.cyberpark.com.tr sitesi üzerinden başvurusunu gerçekleştirebilecek.

Programa; herhangi bir lisans programından bir yıl içinde mezun olabilecek durumdaki öğrenci, yüksek lisans veya doktora öğrencisi, lisans, yüksek lisans veya doktora derecelerinden birini en çok 10 yıl önce almış kişi, aşağıda belirtilen şartları taşıması halinde başvurabilecektir:

– Daha önce Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teknogirişim Sermayesi Desteği ya da TÜBİTAK 1512 Programı 2. Aşaması kapsamında destek almamış olmak,
– Ön başvuru tarihi itibariyle herhangi bir işletmenin ortaklık yapısında yer almamak.

2018 yılı çağrısında aşağıdaki alanlardan iş fikri kabul edilecektir:

– İleri imalat, sanayi 4.0

– İletişim ve sayısallaşma

– Akıllı ulaşım

– Temiz verimli enerji

– Sağlık ve iyi yaşam

– Sürdürülebilir tarım ve beslenme

Bugüne kadar bir çok girişimci adayının hayallerini gerçekleştirmesine destek olan Bilkent CYBERPARK, bu sene de kriterlere uygun ve teknoloji tabanlı iş fikri olan tüm girişimci adaylarını bekliyor!

BiGG MARKA İşbirliklerimiz